Macierzyństwo to okres, w którym zarówno siła, jak i energia są szczególnie mile widziane. Okazuje się przy tym, że nie mówimy wcale o wyzwaniu, któremu nie jesteśmy w stanie sprostać. Kluczem do sukcesu wydaje się przede wszystkim odpowiednia, zróżnicowana dieta, nie bez znaczenia jest jednak również aktywność fizyczna. Gdy analizujemy zalecenia żywieniowe dla młodych mam nie możemy nie dostrzec tego, że oczekuje się, że ich dieta będzie zróżnicowana. Tylko w takiej sytuacji można myśleć o zapewnieniu odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych niezbędnych do tego, by organizm matki był w pełni zdrowy.
Nie można zatem pomijać białek, węglowodanów, tłuszczów, składników mineralnych i witamin, błonnika, a także wody. Już choćby dlatego tak duże znaczenie ma regularne spożywanie wszystkich produktów, które pojawiają się w piramidzie żywieniowej. Eksperci zajmujący się żywieniem radzą więc między innymi, aby spożywać produkty zbożowe jako te, które stanowią podstawowe źródło energii w ciągu dnia, spożywać mleko i produkty mleczne oraz pamiętać o umiarze wówczas, gdy w grę wchodzą produkty mięsne.
Przyjmuje się, że młoda mama powinna pić nawet trzy szklanki mleka dziennie, choć nic się nie stanie, jeśli porcja mleka zostanie zastąpiona jogurtem, kefirem albo serem. Zawsze warto też wybierać te produkty, które charakteryzuje obniżona zawartość tłuszczu. Panie, które lubią jeść mięso, a mają świadomość tego, że w tym szczególnym okresie nie jest ono rozwiązaniem wskazanym, powinny zastanowić się nad tym, czy nie zastąpić go przynajmniej dwa razy w tygodniu rybą. Warto też pamiętać o tym, aby codziennie spożywać od dwóch do trzech porcji owoców i od trzech do czterech porcji warzyw. Zalecane jest także ograniczenie spożycia tłuszczów, w tym zwłaszcza tłuszczów zwierzęcych, a także tych produktów, dla których charakterystyczne jest to, że zawierają spore ilości cholesterolu i izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Już choćby dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem są tłuszcze pochodzenia roślinnego praz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Niewskazane jest też spożywanie dużej ilości cukru oraz słodyczy, a także soli. W tym ostatnim przypadku nie powinno być jej więcej niż łyżeczka w ciągu dnia przy założeniu, że sól znajduje się w wielu potrawach. Warto też pić codziennie przynajmniej dwa litry płynów przy założeniu, że większość z nich ma stanowić woda, nie jest to również okres, w którym należy sięgać po alkohol. Młoda mama powinna też pamiętać o tym, że po okresie karmienia piersią nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby pozwolić sobie na bardziej swobodną aktywność fizyczną. Nie zaszkodzi jednak, jeśli proces dochodzenia do pełni formy rozłoży się na etapy.