Dzieci wychowanie i pielęgnacja przedszkole Jak wybrać idealną spacerówkę?

Jak wybrać idealną spacerówkę?


spacerowka

Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie i stabilnie siedzieć warto zastanowić się nad spacerówką. Zwłaszcza wiosną, gdy robi się ciepło i nie musimy chronić dziecka w masywnej gondoli. Kupno spacerówki, to trudna decyzja. Zwłaszcza, że nasze dziecko będzie z niej korzystało najprawdopodobniej do 3 roku życia, bo w tym wieku maluchy najczęściej z wózków rezygnują. Trzeba więc uwzględnić szereg aspektów, by zakup był udany.

Najważniejsze w spacerówce

Najistotniejszym elementem, który warto dokładnie przeanalizować jest siedzisko spacerówki. Powinno być na tyle szerokie i wysokie, aby mogło służyć dziecku nawet trzyletniemu, ubranemu w gruby kombinezon. Bardzo ważne jest również aby było rozkładane, gdyż dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, często zasypiają podczas spacerów. W takiej sytuacji, powinniśmy mieć możliwość w prosty sposób położyć oparcie, by zapewnić komfort śpiącemu maluchowi. Wiele wózków posiada kilkustopniowy mechanizm regulowania oparcia, który pozwala dopasować kształt wózka do pozycji, w której dziecku jest najwygodniej. Zdrowie dla dziecka: Zdrowszy.pl

To bardzo istotne w przypadku małych dzieci, które nie mogą długo przebywać w pozycji siedzącej, gdyż mogłoby to zbyt obciążyć ich kręgosłup i biodra. Dla nich najbezpieczniejsza będzie pozycja półleżąca. Dobrze by było, aby istniała również możliwość regulowania wysokości podnóżka. Dzięki temu oparcie znajdą i te krótsze nóżki najmłodszych, i te już nieco dłuższe starszych dzieci.

Oglądając siedzisko, zwróćmy koniecznie uwagę na tapicerkę. Czy jest przyjemna w dotyku? Czy jest przewiewna? I czy łatwo ją zdjąć do prania?

Warto wiedzieć, że dla najmłodszych dzieci nie są przeznaczone wózki typu „parasolka”. Posiadają one nieusztywnione (i nierozkładane) oparcie, które nie stanowi wystarczającego wsparcia dla małego kręgosłupa.

Kolejne kwestie, które trzeba przeanalizować, to sposób składania wózka, wymiary po złożeniu oraz jego wagę. Pamiętajmy, że spacerówka będzie z nami często podróżowała. Musimy mieć pewność, że wkładanie i wyjmowanie jej z bagażnika samochodu nie będzie dla nas uciążliwym i czasochłonnym zajęciem.

Podobnie, jak w przypadku gondoli warto też przemyśleć wielkość i typ kół oraz rodzaj amortyzacji. Tu należy pamiętać, że większe koła pozwolą stabilniej prowadzić wózek i lepiej sprawdzą się w terenie, ale jednocześnie zwiększą jego masę.

Obrotowe przednie koła zagwarantują, że spacerówka będzie zwrotna i łatwiej sobie z nią poradzimy np. klucząc między sklepowymi półkami. Zazwyczaj przednie koła posiadają mechanizm blokujący je w jednej pozycji. To przydatna funkcja, gdyż podczas dłuższych spacerów, gdy droga nie jest kręta, wózek łatwiej prowadzić, gdy przednie koła nie obracają się.

Koniecznie przyjrzyjmy się też hamulcowi i pasom. Ich niezawodność i łatwość w obsłudze zapewnią dziecku bezpieczeństwo. Dodatkową ochronę będzie stanowił pałąk. Zwróćmy uwagę, czy łatwo się go montuje i demontuje. To kolejna czynność, którą będziemy wielokrotnie powtarzać.

Nie wolno też zapominać o budce. Będzie chroniła naszego malucha przed deszczem, śniegiem, wiatrem i słońcem. Musi być głęboka ale jednocześnie przewiewna.

Dodatkowe wyposażenie spacerówek

W codziennym użytkowaniu spacerówki przyda nam się duży kosz na zakupy oraz inne systemy i uchwyty do mocowania toreb. Dzięki nim zdołamy zabrać wszystkie niezbędne podczas spaceru rzeczy, a także przewieziemy zrobione przy okazji zakupy. Pamiętajmy, że spacerując z wózkiem, obie ręce mamy zajęte – dobrze by było, aby nasz bagaż zmieścił się w wózku. Zwróćmy uwagę, czy kosz jest łatwo dostępny i czy bez trudu zdołamy go wyjąć do czyszczenia.

Dla wygody rodziców niektóre wózki wyposażone są w funkcję regulowania wysokości rączek. To ułatwia prowadzenie spacerówki osobom o różnym wzroście.

Reklama – zapraszamy – elektryk, domy inteligentne Poznań

Przed zakupem warto też sprawdzić, jakie wyposażenie otrzymamy w standardzie, a za co dodatkowo trzeba będzie zapłacić. Producenci czasem dołączają folie przeciwdeszczowe, parasolki, torby, czy uchwyty na napoje.

Co jeszcze?
Gdy obejrzymy już wózek wczytajmy się uważnie w gwarancję. Sprawdźmy na jaki okres jest udzielana i na jakich warunkach. Dopytajmy sprzedawcę o najbliższe punkty serwisowe.

Nie zapomnijmy też zasięgnąć opinii innych rodziców. To oni posiadają prawdziwą wiedzę na temat tego, jak dany model sprawdza się w praktyce.