Fotelik samochodowy


fotelik samochodowy dziecięcy jak dlaczego

Jak wybrać właściwy fotelik samochodowy, to dylemat, z którym powinniśmy zmierzyć się jeszcze przed narodzinami dziecka, jeżeli mamy zamiar wozić je w samochodzie.

Pierwsza kategoria fotelików to 0+, czyli dla najmniejszych, najczęściej do 12 miesiąca życia, chociaż podstawowym kryterium jest tu waga określana od 0 do 13 kg. Takie foteliki w kształcie kołyski, w której dziecko przebywa w pozycji leżącej,instaluje się na przednim fotelu tyłem do kierunku jazdy. Chyba, że posiadamy poduszkę powietrzną przynależną do tego siedzenia, wtedy fotelik powinniśmy zamontować z tyłu, ale też odwrotnie do kierunku jazdy. I jest to warunek niezbędny do spełnienia, by fotelik rzeczywiście zagwarantował dziecku bezpieczeństwo. Taki fotelik samochodowy powinien posiadać 3- lub 5-punktowe pasy. Warto zwrócić także uwagę na to, że wypinane gondole reklamowane przez producentów wózków, nie zapewnią dziecku takiej ochrony, jak dobrze dobrany fotelik.

Drugą kategorią fotelików jest kategoria I zaprojektowana dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (w wieku najczęściej od 9 m-ca do 4 roku życia). Jeżeli zmieniamy fotelik samochodowy na tę kategorię, nasze dziecko musi już umieć stabilnie siedzieć, gdyż nie będzie już podróżowało w pozycji leżącej. Foteliki te montuje się już przodem do kierunku jazdy. Dobrze zwrócić uwagę na to, czy taki fotelik ma system ochrony bocznej, czy jest możliwość regulacji zagłówka, szerokości siedziska (przydatna zimą, gdy dziecko jest cieplej ubrane) oraz pochylenia oparcia, co przydaje się w dłuższych podróżach, gdy dziecko zaśnie (można odchylić fotelik na pozycję półleżącą).

Kolejna kategoria to II-III przeznaczona dla dzieci o wadze 15-36 kg. Taki fotelik samochodowy posłuży dziecku chyba najdłużej, dlatego trzeba szczególnie dobrze wybrać odpowiedni model. Powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju opcje regulacji, jak choćby możliwość podniesienia zagłówka (pamiętajmy, że dziecko wciąż rośnie, czy możliwość zmiany szerokości w okolicach ramion. Także w tej kategorii fotelik powinien mieć system ochrony bocznej, który w przypadku kolizji ochroni dodatkowo głowę i biodra dziecka.

W sprzedaży są również pośrednie kategorie fotelików samochodowych. Dla dzieci młodszych od 0 do 18 kg, dla tych większych od 9 do 36 kg. Niestety, jak dowodzą badania i testy, nawet najlepszy fotelik samochodowy do 18 kg nie zapewni naszemu dziecku takiego bezpieczeństwa, jak ten z przedziału 0-13 kg. Ciut lepiej sprawa wygląda w przypadku fotelików 9-36, wadą może być jest to, że takiego fotelika nie da się zamontować aż tak stabilnie, jak tego w kategorii 15-36. Jednak pojawia się coraz więcej modeli, które są coraz bezpieczniejsze i lepsze.