Dzieci wychowanie i pielęgnacja Noworodek Bakteria na pomoc rodzicom noworodków

Bakteria na pomoc rodzicom noworodkówW  trakcie przeprowadzonych przez naukowców badań okazało się, że noworodki, którym podawane są korzystne dla człowieka bakterie płaczą mniej niż dzieci, którym nie podaje się tego typu suplementów.

Przyczyny intensywnego płaczu oraz kolek u niemowląt nie są do końca poznane i zrozumiałe, ale naukowcy podejrzewają, że związek z tym może mieć skład flory bakteryjnej w jelitach dzieci.  Z tego założenia wyszła grupa naukowców pochodzących z różnych ośrodków badawczych na terenie Włoch i dokładnie przyjrzeli się tej teorii. W badaniach przez nich przeprowadzonych wzięło udział 598 noworodków, którym podawano placebo lub suplement w postaci probiotyku. Suplement ten zawierał żywe bakterie Lactobacillus reuteri , które pozytywnie wpływają na funkcje jelit i są naturalnym składnikiem flory bakteryjnej ssaków. Rodzice noworodków otrzymali wraz z tabletkami zawierającymi suplement szczegółowe protokoły dotyczące zdrowia i zachowania noworodków, które mieli wypełniać przez okres trwania badania , który wynosił trzy miesiące.

Po analizie wyników badań okazało się, że noworodki, którym podawano bakterie wykazywały mniejsza skłonność do występowania symptomów kolki. Dzieci te płakały średnio 38 min dziennie, podczas, gdy noworodki, którym podawano placebo płakały średnio  71 minut dziennie.

Zaobserwowano również, że dzieci którym podawano suplement cieszyły się lepszym zdrowiem i rzadziej wymagały wizyt u lekarza. Rodzice dzieci, którym podawano probiotyk stracili w pracy z powodu choroby dziecka średnio 0,5 dnia natomiast rodzice dzieci, którym podawano placebo stracili, aż 3 dni w pracy w okresie trwania badania.

Jak łatwo można wywnioskować z powyższych wyników podawanie odpowiednich probiotyków noworodkom może oszczędzić wielu rodzicom kłopotu związanego z płaczem niewiadomego pochodzenia czy kolkami dziecka, a także pozytywnie wpłynie na odporność dziecka na infekcje.